Rukometaši Danske borit će se za zlato s Njemačkom na Europskom prvenstvu u danskom Herningu nakon što su domaćini u drugom polufinalu svladali Islanđane s 31-28, pa će se tako Hrvatska u nedjelju (15.15 sati) boriti protiv Islanda za brončano odličje.
Island je pružio snažan otpor favoriziranoj danskoj reprezentaciji te je u početku dvoboja imao i tri gola prednosti (6-3). Danci su se do polovice prvog dijela uspjeli vratiti i izjednačiti rezultat (8-8). No, značajniju prednost nisu stvorili te su nakon prvog poluvremena vodili s minimalnih 14-13.
Rezultatska ravnoteža je potrajala do 47. minute, kad su Danci prvi put došli do tri pogotka prednosti (23-20). Danska je prelomila utakmicu u 51. minuti, kad je Simon Pytlick u situaciji s igračem manje pogodio za 26-23, potom Moeller obranio 'zicer' Rikhardssonu, a Landin u sljedećem napadu Dancima prvi put donio četiri gola viška (27-23).
Dance je do pobjede prevodio Mathias Gidsel sa sedam pogodaka, šest ih je postigao Johan Hansen, a pet Simon Pytlick.
Najbolji islandski strijelac je bio Janus Smarason s osam golova. Sedam puta je mrežu pogađao Orri Thorkelsson, a šest pogodaka je postigao Omar Magnusson.
I utakmica za broncu i finale donose reprize dvoboja odigranih tijekom drugog dijela grupne faze natjecanja. Hrvatska je na početku druge faze protiv Islanda slavila s 30-29 i započela niz od četiri pobjede koje su našim rukometašima donijele plasman u polufinale.
U nedjelju će Danci igrati u svom petom finalu na europskim prvenstvima i tražiti put prema trećem zlatu. Aktualni olimpijskim pobjednici i svjetski prvaci su europske naslove osvajali 2008. i 2012. Nijemcima će to biti četvrta utakmica za naslov prvaka Europe, koji su do sada osvojili dvaput (2004. i 2016.).
(Hina)







